2014. szeptember 30., kedd

Insanity - 1.nap

Tegnap este időben lefeküdtem, hogy a legkisebb esélyt se adjam meg annak, hogy reggel túl álmos legyek ahhoz, hogy felkeljek és elkezdjem életem eddigi talán legnagyobb kihívását, legalább is, ami a sportot illeti. 5.40-kor, amikor ébresztett a telefonom, már félig ébren voltam. Gyorsan kipattantam az ágyból, felvettem az edzős ruhám, de amikor kimentem a konyhába, hogy megcsináljam az innivalót az edzéshez, azon gondolkodtam, hogy miért is csinálom én ezt, kell ez nekem? 
Aztán anélkül, hogy megválaszoltam volna és esetleg kifogásokat kerestem volna, elhessegettem a kisördögöt, aki megpróbált lebeszélni a reggel 3/4 6-os izzasztó ugra-bugráról. Ezáltal meg is volt az első sikerélményem! :)





Bemelegítettem és már indulhatott is a megmérettetés.

Az edzés első 2/3 része leginkább ugrálós feladatokból áll, sunyi módon a kart és a hasat is bevonva. Engem is meglepett, hogy a feladatok 80%-át végigcsináltam, csak néhányszor és rövid időre kellett megállnom. Azt azért be kell vallanom, hogy nem tudtam olyan sebességgel csinálni, mint ők videón, de becsülettel a saját tempómban, kihoztam a maximumot magamból. Jól esett közben a nyújtás a blokkok között, de ekkor tudatosodott bennem igazán, hogy mennyire gyenge is a hátam és nyújtott karral előrehajolni és megtartani magad 90fokban előredőlve 10-15másodpercig, bizony embert próbáló feladat, legalább is nekem most még az!
Aztán jött a 3. harmad, teli olyan feladatokkal, ahol ez az alapállás:
 

Innen aztán jöhet a fekvőtámasz, a jobbra-balra tenyér mellé ugrás, a guggolásba ugrás, a "hegymászás". Ezek után a "síugrás" már könnyed kis mókának tűnt.

Őszintén bevallom, hogy az utolsó harmad gyakorlatait kb. 50%-ban tudtam teljesíteni, sem tempóban, sem mennyiségben nem bírtam őket követni, de így is bizton állíthatom, hogy kihoztam magamból a maximumot. A végén már minden porcikám sajgott, szakadt rólam a víz, de valami mégis hajtott. Hajtott, hogy ne álljak meg, hogy csináljam tovább, van ott még erő néhány ugrásra, meg kell próbálnom, csak egyet, aztán még egyet és aztán néha bizony térdre rogytam, de mindig felálltam és mentem tovább. És megcsináltam! Becsülettel végigküzdöttem, mert lássuk be ez küzdelem volt a javából. 

Láttam és már tudom, hogy nagyon sokat kell még fejlődnöm, de készen állok, elszánt vagyok és tudom, hogy semmi nem tántoríthat el a célomtól, hogy végigcsináljam a 60 napos őrületet. :)

A mai nap mottója és tanulsága:

(Akik eseteg nem értenék egy kis szabad fordítás : "Lehet, hogy nem én vagyok a legerősebb, de süllyedjek el, ha nem próbálom kihozni magamból a maximumot!"

Az edzés óta eltelt már egy fél nap, de az izomláz nem várt 1-2 napot, ahogy szokott, itt van velem. Itt van velem mióta befejeztem az edzést, de nem baj, mert mégis örömmel tölt el! Jól esik a tudat, hogy legyőztem saját magam, a fizkai és szellemi korlátaimat és nem adom fel az első nehézség után!

Megnéztem azóta pár motivációs videót is, na nem mintha nem lenne elég motivációm, de ezek még inkább segítenek tovább menni és küzdeni!

Csak egy példa, de hátha valaki mást is motivál:
https://www.youtube.com/watch?v=OJzmb1KLWu0

2014. szeptember 29., hétfő

Insanity - fit test

A mai nap mérlegeléssel, méricskéléssel és fotózkodással kezdődött. A fit teszt előtt le kell mérned, hogy hány kiló vagy, mennyi a comb, has, csípő és kar térfogatod. Csináltunk előtte képet is, hogy lássam majd, hogy hogyan és mennyit alakulok át.

A teszt így néz ki:


2 hetente hétfőn kell megcsinálnom a tesztet, hogy lássam, hogy hogyan fejlődöm. 

Így utólag be kell vallanom, hogy egy kicsit indokolatlanul féltem a teszttől, ami nem azt jelenti, hogy nem volt kemény, de azért ki lehetett bírni. 


Íme az első teszt eredményei, minden gyakorlatot 1 percig kell csinálni és utána 30mp pihenő:

2014. szeptember 28., vasárnap

INSANITY - valami őrültségre készülök

Be kell ismernem, hogy mostanában elég nehezen veszem rá magam a mozgásra. Ez több szempontból sem jó. Egyrészt azért, mert inzulinrezisztencia mellett nem engedhetem meg magamnak, hogy legalább 3-4x egy héten ne sportoljak alkalmanként legalább 40percet, másrészt pedig az orvos közölte, hogy a testtömeg indexem a normál tartomány felső határát súrolja és ez nagyon rosszul esett. Azt hiszem, ez a pofon kellett mégis ahhoz, hogy elkezdjem az edzéseket komolyan venni.

Régen is szemeztem már ezzel az edzésprogrammal, de akkor elmebetegségnek tartottam (na jó most is annak tartom) és más mozgásforma után néztem. Azóta is keresem azt a sportot, ami akkora örömet nyújt mint a futás nyújtott. Valami kihívást kerestem, olyat amiben egyértelműen láthatom majd a fejlődésem eredményeit és kihívást jelent, ahol a saját határaimat és teljesítőképességem határait feszegethetem. Egy hét gondolkodás után úgy döntöttem, hogy belevágok, lesz ami lesz. Ha annyian előttem már megcsinálták én is képes vagyok rá!

Hogy egy kicsit világosabb legyen, hogy miről is beszélek, amikor azt mondom őrültségre készülök itt egy kisvideó a link alatt (sajnos csak angolul van, de szerintem a képek is magukért beszélnek):



A 60 napos edzésprogram egy Fit Testtel (állapotfelmérés) kezdődik, amit két hetente kell majd újra megcsinálni, hogy lássam a fejlődést. Hetente 6 edzés, vasárnap pihenőnap.


Egyenlőre még félek, hogy hogyan fogom bírni, főleg a bal térdem, de emellett nagyon elszánt is vagyok és várom már a kihívást. 

Sokat olvastam az edzésről, és még annál is több videót megnéztem döbbenetes átalakulásokról, akaraterőről, küzdelemről és sikerekről. Többek között ez is motivált annyira. Meg akarom mutatni, hogy én is képes vagyok rá! Le akarom győzni a félelmeimet, le akarom dönteni a saját korlátaimat!

Egy kis motiváció:

 https://www.youtube.com/watch?v=PlUCRn_fpmo

Szurkoljatok!

2014. szeptember 24., szerda

Zóna1 - kardió intervall

Tegnap este nagyon elhúzódott a főzőcske, így ma reggel edzettünk. Igen, edzettünk, I.-vel, mert bizony az én drága férjem is belátja, hogy Péntek Enikő edzései nem csak könnyű kis női tornák. 20perc, de utána a fáradtság, (izomláz) és a szuper közérzet garantált! 

Ma a Zóna1 dvdről csináltuk a kardió intervall edzést. Én szemmel láthatóan jobban elfáradtam mint ő, de majd belejövök!




2014. szeptember 21., vasárnap

Futás, mert az a fránya lelkiismeret

Nem tudom miért, de nehezen megy a sport. Annyi időmet elvesz az új életmód tanulmányozása, az ételek méricskélése, a CH és kcal számolgatás. Már péntek délután volt és én a héten még csak egyszer voltam futni. Tudtam, hogy nem helyes, de valahogy nem bírtam magam rávenni. 
Vacsorára isteni vékony tésztás pizzát csináltam és közben végig az járt az eszemben, hogy nem lehetek ennyire lusta, csak a kifogásokat keresek, amik bizony nem fognak segíteni abban, hogy javuljanak az inzulin eredményeim. Ha már ennyire komolyan veszem a kaját, nem lehet ennyi edzést elcsalni. Mardosott a lelkiismeret furdalás.

Így történt az, hogy beraktam a pizzát sülni, gyorsan átöltöztem és este 8 után bizony felhúztam a futócipőt, futottam és erősítettem egy kicsit.


Erősítés:
  • 2x20 kitörés lépésben
  • 2x20 hasizom
Tudom nem túl sok, de a mondás kicsit átírva rám: "Kis lépés az emberiségnek, de annál nagyobb nekem! :)


Őszintén szólva bizony nem kicsit motivált, hogy mire gyorsan végzek az edzéssel, addigra a pizza is megsül. 

A csalódás akkor ért, amikor leültem vacsorázni és közben elkezdtem kiszámolni, hogy mennyit is ehetek a pizzából, hogy ne lépjen túl a vacsorára előírt 30g szénhidrátot. Mivel a vacsora is kitolódott és edzés után még inkább éhes voltam, majdnem elsírtam magam, amikor egy negyed pizza után rá kellett jönnöm, hogy ezzel bizony ki is merítettem a keretemet. Ittam hát egy nagy pohár vizet és sajnáltam magam még pár percet, hogy ez most mennyire rossz nekem. Ebből is látszik, hogy korábban mennyivel többet ettem, amire már nem lett volna szüksége a szervezetemnek. De sebaj, most mindent a cél érdekében!


2014. szeptember 19., péntek

IR 160g-os diéta

Ezt az összefoglalót az egyik FB csoportban osztotta meg az egyik lány, amilyenek tagja vagyok. Végre egy érthető, átlátható összegzés, ami minden kezdőnek nagy segítség lehet.

Fontos! Ez egy diéta, életmódváltás, nem pedig fogyókúra. A testsúlyvesztés csak kellemes mellékhatás (lehet).



Az IR diéta célja, hogy megfelelő IDŐközönként (2-4 óránként), megfelelő MENNYISÉGben ( a legjobb ha az előírt ch mennyiségét dietetikus határozza meg) és az inzulin-érzékenység napszakos ingadozását figyelembe véve (gyors-és lassú felszívódású CH), megfelelő MINŐSÉGben táplálkozunk. Ezzel stabil vércukorszintet biztosítunk és elegendő tápanyagot is viszünk be.

IR esetén az általános kiindulási alap 160g/nap, 5-6 étkezésre bontva:
  • 6:30- 8:00 Reggeli 30g, csak lassú
  • 9:30-11:00 Tízórai 20g, már lehet benne gyors is (pl tejeskávé)
  • 12:00-14:00 Ebéd: 50g, zömében lassú, de lehet benne gyors is
  • 15:00-17:00 Uzsi: 20g, lehet akár mind gyors
  • 18:00-20:00 Vacsora: 40g, zömében lassú, de lehet benne gyors is (10g)
  • (21:00-22:00) Utóvacsi, 10g csak lassú – ilyenkor a vacsora ennyivel kevesebb előtte)

Minimum 2, maximum 4 óra telhet el az étkezések között. A gyors-lassú felosztás azért fontos, mert MINDEN ember inzulin érzékenysége napszakosan változik: a legrosszabb pl a kora reggeli órákban, a legjobb dél körül. Ezért egy jó kis reggeli tejeskávé (a tej nem csak gyors, de az inzulinválasza extrém magas) egész napra padlóra küldheti az inzulin-háztartást. Ha tehát bealszik az ember akkor is a lassú szénhidráttal kezdünk, tehát pl. tejet az első étkezés után min. 2 órával szabad csak inni. Ha átalszunk egy étkezést, a kieső CH adagot a nap folyamán elosztva célszerű pótolni. (napszaknak megfelelően, persze)
Az étkezéseknél arra kell figyelni, hogy a CH adag legyen meg. Ha tehát éhes vagy, akkor célszerű alacsony CH tartalmú dolgokból jóllakni. Ha nincs étvágyad, akkor jöhetnek a magasabb CH tartalmúak, és azokból kevesebb.

Kerülendő a cukor MINDEN formája (méz,barna cukor, juharszirup, kókuszcukor, minden, ami glükóz, szacharóz és a mesterségesen kivont fruktóz is!). Helyette természetes (xilit, eritrit, stevia), vagy mesterséges édesítőket használunk.
Kerüljük a sima liszteket, fehér rizst, illetve általában minden finomított élelmiszert: minél kevésbé feldolgozott valami, annál jobb.

Az alapanyagokat eleinte mérni kell, mindig nyersen és tisztítva - tehát csak azt, amit majd megfőzünk, a vizet, amit felvesz nem mérjük hozzá. Nagyságrendileg, az 50g CH: 25 dkg nyers krumpli elkészítve, vagy nyersen 6 dkg rizs vagy tészta megfőzve. Egyszer ajánlott lemérni, megfőzni, és utána tudni fogjuk, mennyi az annyi.

LASSÚ CH:
teljes kiőrlésű gabonák, lisztek, grízek – alapvetően ide sorolunk minden tk lisztet, hogy pontosan melyik fajtát érdemes használni, az a konkrét recepttől függ• durum tészta, durum gríz (fajtájánál fogva lassabb a felszívódása)• barna-, basmati-, vad-, vörös-, feketerizs• bulgur, kuszkusz, hajdina, köles, quinoa, stb• zab, zabpehely, zabliszt, zabkorpa (korpára 2 ek/adagig nem számolunk CH-t)
Kenyereknél, pékárunál arra kell figyelni, hogy a legnagyobb része (min. 70%) legyen tk. liszt, ne csak megszínezzék vele. (tehát az összetevők között a tk lisztek legyenek legelöl)Sütésnél a felhasznált liszt 1/3-a lehet sima. (pl fehér tönköly)Sűrítésre a tk lisztek mellett a zabpehely, zabkorpa ajánlott. Utóbbi remek helyettesítő panírozásnál is.
A puffasztott gabonák a hőkezelés miatt gyorsabb felszívódásúak, így nem kifejezetten ajánlottak nekünk. Kivétel a zabpehely, azt ugyanis csak mechanikusan szétlapítják, így a felszívódása nem gyorsul fel.
Burgonya – bár alapvetően lassú CH-nak számoljuk, ha valakinél cukor problémák merülnek fel (pl. GDM), vagy egyénileg azt tapasztalja, hogy felviszi a cukrát, akkor gyorsként kezelendő. Krumpliból a püré a legrosszabb verzió, minél kevésbé legyen feldolgozva! Tehát inkább legyen tepsis, vagy petrezselymes verzió. Sütésnél kell hozzá zsiradék!
A zsiradék nélküli sütés (pl alufóliában) roncsolja a sejtfalakat, felgyorsítja a felszívódást. (Ugyanez igaz pl a pirítós kenyérre is, azt reggelire tilos!!!)
„Lassú” tejek: kókusztej, mandulatej (persze a cukormentes verzió, ami nincs felturbózva pl rizstejjel, keményítővel – nem számoljuk)
Zöldségből lassúnak számít, aminek 100g-jában több mint 5g CH van• És a mák, gesztenye, kesudió, földimogyoró

GYORS CH:
tej, kefír, joghurt
gyümölcs és gyümölcsös dolgok 
gyümölcs és zöldséglevek, gabonatejek, turmixok
A szőlő és aszalt gyümölcsök lehetőleg kerülendőek, nagyon magas a cukortartalmuk. A banánnal és görögdinnyével óvatosan kell bánni, mert szintén sok benne a CH.

NEM CH:
Ezek azok, amikre NEM számolunk szénhidrátot - ettől még fehérje-, zsír- és így kalóriatartalmuk van. (!!!)
• Állati eredetű ételek (kivétel tej, joghurt kefír): sajt, túró (100g/adagig), tojás, hús, hal, húskészítmények – ezeket minden főétkezés alkalmával ajánlott fogyasztani.
• zsiradékok: olaj, vaj, tejföl, tejszín, • olajos magvak (szotyi, tökmag, dió, mogyoró, mandula... napi 1-1 marékig)
• zöldségek, amiknek 100g-jában kevesebb, mint 5g CH van - 200g/adagigSPORT: edzés után 20 percen belül 10g gyors CH kell, amit nem számolunk a napi keretbe. Hosszabb idejű edzések közben is pótolni kell a CHt, pl hígított gyümölcslével.

ALKOHOL: alkalomszerűen, mértékkel, lehetőleg szárazat. Számolni kell a vércukor-csökkentő hatással, tehát enni kell mellé!

SZOPTATÁS: IR, illetve GDM esetén a diétát szülés után is célszerű folytatni. Figyelni kell azonban a szoptatás alatt megnövekvő szénhidrát szükségletre. Ha valaki alapból 160g körül eszik, szoptatás idején minimum 200-220g CH fogyasztása javasolt a következő elosztásban:
07:00 - 30gCH10:00 - 25gCH13:00 - 55gCH16:00 - 25gCH19:00 - 45gCH22:00 - 20gCH csak lassú!
Ilyenkor általában az alapanyagokra és az elosztásukra érdemes elsősorban figyelni, ésszerű keretek között nem kell mérni, illetve kisbaba mellett az időpontok is hozzávetőlegesek. A lényeg a rendszeres táplálkozás, a minőségi alapanyagok és hogy ne éhezzünk.

2014. szeptember 18., csütörtök

Sajtos-tejfölös lángos

Hozzávalók:
  • 16dkg liszt tk tönköly
  • 4dkg tönköly fehér liszt
  • 1 tojás
  • 100g kefír
  • 15ml tej (v.víz, nekem ezzel is tökéletesen megkelt )
  • 1dkg élesztő
  •  sajt (füstölt és karaván)
  • 1 cikk fokhagyma a tejfölbe
  • 1 pohár tejföl

Ebből az adagból 3db lángos jön ki!




2014. szeptember 17., szerda

Stoganoff sertéstokány barnarizzsel

Hozzávalók:
  • 40dkg sertéskaraj
  • 70g vöröshagyma (egy nagyobb hagyma fele)
  • 110g csemegeuborka
  • 80g mustár
  • 350g csiperke gomba
  • 200ml tejszín
  • 175g tejföl
  • bors
  • vegeta
  • olívaolaj

Elkészítés:
A húst felvágom vékony csíkokra és a mustár 1/3-val és egy evőkanál olívaolajjal, sóval borssal jól összekeverem és állni hagyom, amíg a gombát szintén vékonyra felszeletelem, az uborkát és a hagymát felkockázom. A tejszínt a tejfölt és a maradék mustárt sóval és borssal jól összekeverem. 

4-5ek olajon a húst először fehéredésig pirítom, hozzáadom a hagymát, majd leveszem takarékra a lángot és fedő alatt puhára párolom. Mikor már majdnem puha beleteszem a gombát és tovább párolom őket. Amikor megpuhult hozzáadom az uborkát, a szószt és pár perc alatt összefőzöm.

A rizst közben kétszeres mennyiségű vízben egy kevés sóval és vegetával felfőzöm, majd lefedem és takarék lángon készre főzöm.









Jó étvágyat!

Teljes kiőrlésű tortilla

Hozzávalók:
  • 180g tk tönkölyliszt
  • 80g tönköly fehérliszt
  • 1 csapott tk só
  • 175ml forró víz
  • 4g sütőpor
  • 10ml olívaolaj

Elkészítés:

A hozzávalókat jól összedolgozzuk. 




 8 részre osztjuk a tésztát.




 1mm vékonyra kinyújtjuk.










És végül jöhet bele a sok finomság:









2014. szeptember 16., kedd

Diéta+sport az új életmódi

Múlt héten, mikor elkezdetem a diétát, azt gondoltam, hogy elég sokk a szervezetemnek ez a rengeteg evés, mert az esetek nagy többségében, amikor enni kellet, nem voltam éhes, de ettem, mert muszáj, szóval igazán nem kell ezt a sokkot még sporttal is tetéznem. 

Múlt héten hétfőn voltam olyan bátor és ráálltam a mérlegre, mert látni akartam, hogy honnan indulok és tudni, hogy vajon nálam is működik-e a fogyás, ahogy annyi mindenki másnál, miután erre az életmódra vált.
Hívjuk, fogyásnak, vízvesztésnek vagy bármi másnak, nem az a lényeg, hanem az, hogy a mérleg -1kg-ot mutatott. Ez elég inspiráció volt ahhoz, hogy ma reggel felkeljek futni, mert ugye a diéta mellett a futás illetve bármilyen sport, amit legalább félóráig végzek és folyamatosan magas pulzustartományt biztosít, fontos, hogy valóban elinduljak a "gyógyulás" útján.
Így történt aztán, hogy egy nagyon szendvedős kelés után elindultam:


Tudom, hogy nem sok, de kezdésnek ez bőven elég volt. Innen legalább van hova fejlődni :):):). 3 holtponttal, de megállás nélkül futottam végig és azt kell, hogy mondjam, jól esett!

Utána erősítettem még lent egy kicsit:
  • 4x10 kitörés menetben
  • 2x10 fekvőtámasz
  • 2x10 tricepsz
  • 2x10 hasizom
  • 2x10 hátizom

2014. szeptember 15., hétfő

Tojásos nokedli (kicsit másképp)






Hozzávalók:
  •  40dkg liszt ( 10dkg tönköly fehér, 10dkg zabliszt, 20dkg teljeskiőrlésű tönkölyliszt)
  • 25dkg húsos szalonna
  • 2+6 tojás



Elkészítés:

A szalonnát apró kockákra vágjuk és alacsony lángon ropogósra sütjük.

Nokedli: a lisztet, 2 tojást és 3dl langyos vizet összekavarunk. Vizet forralunk, amiben kifőzzük a nokedlit. Miután zubog a víz, egy szaggató segítségével kiszaggatjuk a tésztát, közben időnként megkeverve, hogy ne ragadjon össze. Miután az összes tésztát kiszaggattuk, megvárjuk még ismét felfő a víz, 1-2 percet még folyamatos kevergetés mellett még főzzük, nehogy kifusson, majd leszűrjük.

Miután a nokedli lecsepegett, ráöntjük az időközben kisült szalonnát a zsírjával együtt és jól összekeverjük. A teflonban amiben a szalonna sült, a 6 tojásból lágy tojásrántottát készítünk, ráöntjük a szalonnás nokedlira és pár perc alatt folyamatos kevergetés mellett készre sütjük.

Ekkor mennyiségből 5 adag étel lesz. 53g CH és 717kcal/adag.


2014. szeptember 11., csütörtök

Túrós palacsinta zabliszttel

Hozzávalók:
  • 175g zabliszt
  • 75g tönköly fehér liszt
  • 2,5dl tej
  • 3,5dl (+1dl) víz
  • 2 tojás
  • 1 kk szódabikarbóna
  • 1 tk olaj
  • 1 tk xilit
Töltelék:
  • 1/2kg túró
  • 200ml habtejszín
  • 1 habfixáló
  • 1 ek xilit
  • 1 ek vanília aroma
  • 1 citrom reszelt héja

Palacsinta tészta:
Mindent beleöntök a turmixba, jól összekeverem, majd hagyom egy fél órát állni. Mielőtt elkezdem sütni, megnézem, hogy mennyit sűrűsödött, mert a zabliszt magába szívja a folyadékot, így nagy valószínűséggel kell még önteni majd hozzá.

Ne lepődjetek meg, a hagyományos palacsintánál ezt tovább kell egy picivel sütni! Ekkora mennyiségből kb 12 palacsinta lesz.

Töltelék:
A habtejszínt felverem,hozzáadom a habfixálót, a túrót, a xilitet, a vaníliaaromát és a reszelt citromhéja és jól összekeverem.

Paradicsomos-mozzarellás csirkemell, padlizsános kuszkusszal


Azt kell, hogy mondjam, ez a reformkonyha, az új alapanyagok és a diéta egyelőre nem is olyan vészes, mint ahogy azt a legelején gondoltam. Nyilván sok felfedezni valóm van még, de addig is olvassátok a legújabb kreálmányomat ( a férjem szerint gasztonómiai orgazmsus :)).




Hozzávalók (4 adaghoz):
  • 4 szelet csirkemell
  • 20 dkg mozzarella
  • 1 nagy paradicsom
  • bazsalikom 
  • olívaolaj
  • 20dkg kuszkusz
  • 1 kis padlizsán
  • 1 doboz paradicsompüré (140-150g)
  • vegeta

Elkészítés:

A csirkemellet bepácoltam olívaolajban és görög fűszerkeverékkel megszórva 2 napra (frissen fűszerezve is tökéletes). A pácban lévő olívaolajon mindkét oldalát fehéredésig, 10 percig fedő alatt is sütöttem.







Közben a paradicsomot és a mozzarellát felszeleteltem.A húsokat egy jénaiba tettem, majd ráraktam a paradicsomkarikákat, a mozzarellát, végül megszórtam bazsalikommal és a sütőben ráolvasztottam a sajtot.








A kuszkusz elkészítéséhez melegítettem kétszeres mennyiségű vizet. A kuszkuszt egy tálba öntöttem, megszórtam sóval és vegetával, leöntöttem a forrásban lévő vízzel és lefedtem. A kuszkusz magába szívja a vizet és már kész is! :)

A padlizsánt felkockáztam, a hússütés után visszamaradt fűszeres olajban 5-10 percet pároltam (ügyeltem rá, hogy ne puhuljon túl), ráöntöttem a paradicsompürét, megszórtam egy kis sóval és oregánóval. Pár perc alatt összefőztem és összekevertem a kuszkusszal.


 Jó étvágyat!





2014. szeptember 10., szerda

Roston csirkemell, spenótos bulgurral

Hozzávalók:
  • 4 szelet csirkemell
  • fagyasztott leveles spenót
  • 200g bulgur
  • 2 gerezd fokhagyma
  • szárnyas fűszerkeverék
  • vegeta
  • bors
  • olívaolaj

Elkészítés:

A bulgurt 2x-es mennyiségű vízzel, sóval és vegetával felteszem főzni (fedő alatt alacsony lángon), mire a víz elfő alóla, addigra pont meg is puhul. A spenótot 2 ek olíva olajjal fedő alatt megpárolom (mire a bulgur megpuhul, addigra a spenót is kiolvad. Belenyomom a fokhagymát, sózom, borsozom. A spenótot hozzákeverem az időközben megfőtt bulgurhoz és jól összekeverem.

A csirkemelleket megszórom a fűszerkeverékkel és sóval. Felforrósítok egy kevés olívaolajat és a húsok mindkét oldalát néhány másodperc alatt fehéredésig sütöm, majd leveszem a lángot takarékra és fedő alatt puhára főzöm. Amikor megpuhult a húst, leveszem a fedőt, felveszem a legmagasabbra a lángot és mindkét oldalát pár perc alatt megpirítom a húsoknak.

Jó étvágyat!



2014. szeptember 8., hétfő

Kenyér teljeskiőrlésű tönköly- és rozsliszttel

Hozzávalók:

Gyorskovász:
  • 140g tönköly fehér liszt
  • 1dl víz
  • 1 dkg élesztő
Ezeket összekeverem és 7-8 órán vagy egy éjszakán át letakarva pihentetem.

  • 1,5dkg élesztő
  • 3dl víz
  • 25dkg teljes kiőrlésű tönköly liszt
  • 10dkg tönköly fehér liszt
  • 10dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
  • 10 dkg világos rozsliszt
  • 5 dkg zabpehely
  • 1tk sikér
  • gyorskovász
  •  2tk só
  • 1 kk cukor
  • 100g tejföl
Miután a kovász elkészült a hozzávalókat egy tálba rakom és kidagasztom. Kelesztő tálba rakom és kb 1 óra alatt megkelesztem. A megkelt tésztát egy lisztezett felületre rakom és cipót formálok belőle és belerakom a sütőformába. Letakarom egy konyharuhával és indulhat a 2. kelesztés, ez kb 30-40 percet vesz igénybe. A sütőt előmelegítem 220fokra (gázsütőben 5-ös fokozat és egy kis edényben vizet is rakok a sütőbe, hogy gőzös sütőben süljön a kenyér). Amikor megkelt jólbespiccelem vízzel és mehet a sütőbe. 10 percig sütöm ilyen hőfokon, majd lejjebb veszem 200fokra (4-es fokozat). 60 perc alatt készre sült a kenyerünk. Ezután gyorsan egy rácsra kiborítom a kenyeret és jól lespriccelem vízzel.

Limara több receptjének áttanulmányozása után fejlesztettem receptemet, ami a diétába is jól beleillik.


Életmódváltás, avagy az élet inzulinrezisztenciával

Egy terheléses vércukorvizsgálattal indult minden, ahol a kiderült, hogy a vércukrom ugyan rendben van, az inzulinom annál kevésbe. A kezdeti 7,7-es érték után a 120 perces eredményem 51,8, ami jócskán fölötte van a normál érték felső határánál is, ami egyébként 29,1. Endokrinológushoz csak október 21-én tudok menni, úh addig is elkezdem a 160g-os szénhidrát diétát, amit ilyenkor szoktak javasolni, bár nagy eséllyel erre gyógyszert is fogok kapni, de majd meglátjuk mit mond az orvos. 

Egy kis orvosi magyarázat:



Az inzulin elválasztása szabályozza a szénhidrát anyagcserét a következő módon:

  1. Az emésztőrendszer az elfogyasztott táplálék szénhidrát tartalmát glükózzá bontja le.
  2. A glükóz a véráramba kerül, és eljut a szervezet megfelelő sejtjeihez (a glükóz egy olyan cukorfajta, mely a szervezet fő energiaforrását jelenti).
  3. Az étkezés után emelkedő vércukorszint hatására a hasnyálmirigyben fokozódik az inzulin termelődése.
  4. Ennek hatására megnövekedik az inzulin-érzékeny szövetek (vázizom, zsírszövet és máj) glükózfelvétele, ezáltal csökken a vércukorszint.
  5. Inzulin hiányában károsodik a sejtek cukorfelhasználása, a vércukor és emellett a vérzsírok szintje emelkedik.


Inzulin rezisztenciából 2-es típusú cukorbetegség

IR esetén az inzulin szokásos normális mennyisége nem elegendő a vércukorszint megfelelő csökkentéséhez, a hasnyálmirigy egyre több inzulint termel. A magasabb inzulinszint (hiperinzulinémia) fokozza az éhségérzetet, elhízáshoz vezet és érelmeszesedésre hajlamosít. A hiperinzulinémia végeredményben az inzulinhatás csökkenéséhez vezet, emiatt pedig tovább növekedik az inzulinszint. Azonban kezelés nélkül a béta sejtek kimerülnek, és már nem lesznek képesek a fokozott mennyiségű inzulin előállítására: emelkedik a vércukorszint és 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz mellitusz) alakul ki.


A hétvégém azzal telt, hogy megpróbáltam utánanézni, hogy hogyan is kell innentől kezdve élni a mindennapjaimat, mit ehetek, és mit nem, mit és mennyit kell sportolni. Blogokat, FB oldalakat olvastam és megpróbáltam tapasztalt sorstársakat, útmutatókat, recepteket találni. Sajnos azt kell mondjam, hogy nem volt nehéz. 

A 160g-os CH diétának röviden a lényege, hogy rendszeresen, napi 5-6x kis adagokat, kell enni, amiknek megvan az előírt szénhidrát adagja illetve az is, hogy mikor és mennyinek kell lennie a lassú és gyors felszívódású szénhidrátnak. A sport is nagyon fontos szerepet játszik a megfelelő táplálkozás mellett, mert már egy edzés hatására is megemelkedik az alapanyagcsere szint és javul a sejtek inzulinérzékenysége, azonban csak átmenetileg. Heti 3-4 edzéssel tartóssá lehet tenni ezt a gyógyító hatást.